Parapähkel sisisaldab tuuma, mis omakorda sisaldab lisaks õlile proteiine, millest väärtuslikemad on seleenproteiin, metioniin jt.
Seleeniproteiine peetakse looduslikeks antioksüdantideks – raku vananemist pidurdavateks aineteks. 100 g parapähkleid sisaldab ligi 1500 mikrogrammi seleeni, päevalilleseemned 50. Inimene vajab päevas 300-350 mikrogrammi seleeni, seega piisab tema seleenivajaduse katmisest ühest parapähklist päevas.
Kas pähklid võivad tõesti olla mõnele inimesele lahenduseks ka depressiooni puhul? Parapähklid on kõige rikkalikum tujutõstva mineraalaine seleeni allikas. On leitud, et inimesed, kelle toiduvalikus on selle vaegus, kannatavad depressiooni, ärevuse ja väsimuse all ning peavad selleks, et end paremini tunda, sööma seleenirikast toitu. Kahjutu parapähkel sisaldab ka teisi tujutõstvaid toitaineid, näiteks magneesiumi, mis leevendab stressi ja ärevust.
Parapähkel aitab ka kilpnäärme alatalitluse ja nahaprobleemide korral.
Parapähklite kasutamine
Parapähkleid võib süüa tervelt, viilutatult, tükeldatult või jahvatatult. Sageli serveeritakse neid suupisteks või lisatakse puuviljakookidele, küpsistele, salatitele, täidistele ja jäätisele. Parapähkel on sobiv lisand kalale, liha pikkimiseks, ulukiliha maitsestamiseks.
Parapähkleid glasuuritakse šokolaadis.
Parapähkleid võib kasutada enamikes retseptides kookospähkli või makadaamiapähkli asemel, sest nende maitse ja struktuur on sarnased.
Arvutiga töötavatel inimestel soovitatakse süüa 1 parapähkel päevas. Need kaitsevad organismi rakke vananemise eest ja neil on vähivastane toime.