B12 vitamiini puuduse üllatavad põhjused

B12 vitamiini puudusest lastel räägitakse üha enam, kuid harva peitub selle põhjus vähene toidust saadav kogus. B12 vitamiini saab segatoiduline söögist mitmekordselt võrreldes päevase soovitusliku kogusega ning pika poolestusaja tõttu on vitamiinivarud maksas ja neerudes mitmeks aastaks. Segatoiduliste peamised allikad on lihatoidud, lehmapiimatooted ja kalatoidud. Riskirühma kuuluvad veganid ja vegan-emade imetatavad lapsed, sest täistaimse toiduvaliku puhul ilma B12 toidulisandita ja/või selle vitamiiniga rikastatud toiduaineteta aktiivne B12 vorm puudub [1]. Järjest rohkem on B12 puudusega hädas ka segatoidulised ja imetatavad lapsed kui loomset toitu on vähendatud, kuid samas toiduvalikusse ei ole lisatud selle vitamiiniga rikastatud taimseid toiduaineid (nt taimsed „piimad“, „jogurtid“, „juustud“, B 12 vitamiiniga rikastatud maitsepärm jne). Seda vitamiini leidub küll teatud liiki vetikates, kuid vetikate ebaühtlase joodisisalduse tõttu ei soovitata neid B12 vitamiini igapäevasteks allikateks [1].

Sageli on B12 vitamiini puudus seotud hoopis järgmiste asjadega:

  • imendumishäire mao- või peensoole haiguste korral või operatsioonide tagajärjel, mille tulemusel ei moodustu enam maos piisavalt või üldse mitte B12-vitamiini aktiivseks imendumiseks tähtsat sisese faktori nimelist glükoproteiini. Võib juhtuda, et ka soole teatud osa eemaldamise tõttu operatsiooni käigus B12-vitamiin enam ei imendu. 
  • (kroonilise) atroofilise gastriidi ehk mao limaskesta põletiku korral võib B12 vitamiini imendumine olla samuti häiritud. Atroofilise gastriidi põhjus võib olla autoimmuunhaigus (pernitsioosne aneemia) või Helicobakter pylori infektsioon (Eestis väga levinud).
  • pernitsioosne aneemia ehk sisemise faktori puudulikkus – inimese organism on kaotanud võime moodustada B12 vitamiin imendumiseks vajalikku glükoproteiini.
  • alkoholi liigtarvitamine
  • peensoole parasiidid (mh laiuss, mis kuulub paelusside hulka) [1] [2].

Millised on B12 vitamiini puuduse sümptomid?

Erinevad närvisüsteemi häired (müeliini võimalike kahjustuste tõttu), keelepõletik (vaarikapunane ja valulik keel) ja vererakkude makrotsütoos ehk ebanormaalselt suured punavererakud, mida saab diagnoosida vereanalüüsiga. Samuti võib esineda kahvatust, isutust, kõhulahtisust, jõuetust ja väsimust, mis on seotud eelkõige välja arenenud aneemiaga.

B12 vitamiini puudust analüüsitakse vereanalüüsi alusel. Juba välja kujunenud megaloblastilise aneemia korral on tavaline madal hemoglobiini ja hematokriti tase, punaliblede hulk on normist madalam ning punavereindeksid (MCV, MCH ja MCHC) on normist kõrgemad. Samuti võib esineda leukopeeniat (vere valgeliblede hulga vähenemine) ja trombotsütopeeniat (vereliistakute hulga vähenemine). B12 vitamiini tase on madal ning homotsüsteiini tase võib olla tõusnud. Nagu ka rauapuuduse korral, on tähtis välja selgitada B-12 vitamiini puuduse põhjus [1] [2].

Mis juhtub B12 vitamiini puuduse korral?

Võrreldes rauapuudusega, mil tekivad normaalsest väiksemad punavererakud, võib pikapeale B-12 vitamiini puuduse korral välja areneda megaloblastiline aneemia – tekivad normaalsest suuremad punavererakud, mida diagnoositakse vereanalüüsiga. B-12 vitamiin on vajalik ka närvikoe normaalseks tööks ehk müeliini (närvikiude ümbritsev aine) moodustumiseks. B-12 puuduse korral müeliin kahjustub ning närviimpulsside ülekanne häirub, mistõttu võib inimesel esineda närvisüsteemi häireid [1] [2]. Kui inimene kasutab folaati või foolhappe toidulisandit suurtes kogustes, võib megaloblastiline aneemia jääda välja kujunemata, kuigi organismis on B-12 vitamiini puudus. Sellest hoolimata võib B-12 vitamiini puuduse korral müeliini kahjustus areneda edasi parandamatuks närvikahjustuseks [1].

Kuidas B12 vitamiini puudust korrigeerida?

Sõltuvalt B12 vitamiini puuduse põhjusest, määratakse arstide poolt ka ravi. Kui põhjuseks on B-12 vitamiini vähene saamine toidust, tuleks toiduvalikusse kaasata häid B-12 vitamiini allikaid ning vajadusel kasutada ka B-12 vitamiini toidulisandit. Kui põhjus ei ole seotud toitumisega, vaid soole imendumishäiretega, võib ravi olla eluaegne B-12 vitamiini süstide saamine [1] [2]. B-12 vitamiini peetakse turvaliseks vitamiiniks, mürgist toimet ei ole leitud ka suurte manustamise koguste korral. Seetõttu puudub B-12 vitamiinil ka päevane maksimaalne kogus [1].

Allikad:

[1] A. Aro, M. Mutanen, M. Uusitupa. Ravitsemustiede, 4.–7.köide, 2017.
[2] Pernitsioosne aneemia. Tartu Ülikooli Kliinikumi Hematoloogia-Onkoloogia kliinik.

www.nogelorganics.com

Nõgeli koos tuntud lasteneuroloogiga väljatöötatud B-12 vitamiini tilgad on puhtad lisaainetest ning kõrge biosaadavusega. OSTA SIIT